kantory internetowe forum

Witaj Gościu! Aby odblokować wszystkie funkcje proszę Zaloguj się. Rejestracja jest zablokowana.
Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
ela677  
#1 Wysłane : 18 czerwca 2016 09:03:06(UTC)
ela677

Ranga: Advanced Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2016-04-01(UTC)
Posty: 83
Polska
Lokalizacja: Toruń

Spłaciłam ostatnio kredyt konsumencki. Zrobiłam to pół roku wcześniej przed terminem. Czytałam, że bank powinien w tej sytuacji obniżyć i spłacić część kosztów. Owszem bank zwrócił mi nadpłacone odsetki ale o kosztach nawet nie było mowy. Żadnej częśći prowizji, składek na ubezpieczenie, tylko same odsetki. WIem, że mogłabym iść do sądu i pewnie bym wygrała, ale sumy te nie są warte całej tej procedury, kłopotów, a do tego to też są koszty. I tym sposobem bank zarabia na ludzkiej bezczynności. Bo skoro się nie protestuje to po co oddawać? Czy komuś z Was bank oddał w takiej sytuacji coś więcej niż odsetki?

Chesz się włączyć do dyskusji?! Zaloguj się na swoje konto. Rejestracja jest zablokowana.

sith  
#2 Wysłane : 19 czerwca 2016 10:00:47(UTC)
sith

Ranga: Advanced Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2016-04-05(UTC)
Posty: 137

Banki nie należą do tych co jak jest taki obowiązek zapisany w prawie to się nie od niego uchylają.
Przynajmniej jak jest to jednoznaczny obowiązek.
Z pewnością masz w umowie zapisaną taką sytuację.
endru  
#3 Wysłane : 19 czerwca 2016 21:39:49(UTC)
endru

Ranga: Advanced Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2016-06-08(UTC)
Posty: 69
Lokalizacja: brak

Proszę dokładnie przeczytać umowę podpisaną z bankiem, być może jest tam coś co nie zostało doczytane...
Karolina  
#4 Wysłane : 9 lipca 2016 20:48:55(UTC)
Karolina

Ranga: Advanced Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2016-06-06(UTC)
Posty: 66

Podziękował: 1 razy w 1 postach
Problem polega na tym, że zmieniła się ustawa i można ją różnie interpretować. Niektóre banki zwracają część prowizji, inne nie. Dopóki klient o to nie pyta to przecież bank nie będzie się wychylał. Ale zapytać zawsze można. Ja mam kredyt mieszkaniowy. I jak tylko mam jakąś wolną gotówkę to wpłacam. Pytałam u mnie w banku i prowizji nie zmniejszają. Chyba, że spłaciłabym całość jednorazowo to wtedy zostałaby odpowiednio pomniejszona.
mejer  
#5 Wysłane : 29 sierpnia 2016 09:11:40(UTC)
mejer

Ranga: Advanced Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2016-06-10(UTC)
Posty: 29

Prowizji nie zmniejszają bo niby z jakiej okazji. Odsetki są poważną sumą w kredycie i ta suma jedynie ulega obniżeniu.
Bo jak pożyczasz na powiedzmy 3% na 20 lat. I spłacisz w 15 roku. to nie płacisz odsetek przez 5 lat. No i oczywiście ubezpieczeneie kredytu też zaoszczędzone przez 5 lat.
endru  
#6 Wysłane : 30 sierpnia 2016 16:56:35(UTC)
endru

Ranga: Advanced Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2016-06-08(UTC)
Posty: 69
Lokalizacja: brak

Wszystko powinno być zapisane w umowie. Proszę przeczytać fragment dotyczący wcześniejszej spłaty kredytu
sabrina  
#7 Wysłane : 31 sierpnia 2016 16:20:28(UTC)
sabrina

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2016-08-31(UTC)
Posty: 6
Lokalizacja: Warszawa

w mpim przypadku wszystkie koszty zostały zwrócone tak jak należy
ula  
#8 Wysłane : 2 września 2016 13:00:20(UTC)
ula

Ranga: Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2016-08-26(UTC)
Posty: 10
Lokalizacja: Szymocice

moim zdaniem jesli w umowie jest zaipisane że przy wcześniejszej spłacie kredytu zwracaja i coś nie zostało do konca spelnione przez bank to nalezy sie z tym zwrocic do sądu
racionale  
#9 Wysłane : 4 września 2016 21:20:01(UTC)
racionale

Ranga: Advanced Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2015-09-28(UTC)
Posty: 355
Polska
Lokalizacja: Warszawa

Ustawa o kredycie konsumenckim mówi, że „w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą


Więc tu pojawia się mały problem z prowizją, Banki często interpretują, że nie muszą jej oddawać, bo ona jest liczona od kwoty kredytu, a nie od czasu i jest to logiczna interpretacja.

Natomiast ostatnio Rzecznik Finansowy i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wypowiedzieli się, że wszystkie koszty mają zostać zmniejszone.

Tylko to w żaden sposób nie wyjaśnia sprawy, bo oba urzędy nie mają mocy prawnej by egzekwować swoje zalecenia. Od tego są sądy.
endru  
#10 Wysłane : 30 września 2016 16:57:26(UTC)
endru

Ranga: Advanced Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2016-06-08(UTC)
Posty: 69
Lokalizacja: brak

ciekawe jak sądy interpretują takie sytuacje
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.

Zasilane przez YAF.NET 2.2.0 | YAF.NET © 2003-2024, Yet Another Forum.NET
Ta strona została wygenerowana w 1.594 sekund.

Powiadomienie

Icon
Error